Nowości

Nowa wyszukiwarka 09.04.2016

Nowe możliwości, oferty z całego regionu. Szukasz mieszkania, domu, działki? Sprawdź w najlepszej wyszukiwarce.

Kredyty na zakup nieruchomości !!! 29.01.2016

Pomagamy sfinansować zarówno cele mieszkaniowe jak i inne potrzeby.

Zobacz naszą stronę na Facebooku !!! 28.01.2016

Mamy już stronę na facebooku, zapraszamy.

wszystkie nowości...

Wejherowo

Wejherowo założył w 1643 roku wojewoda Jakub Wejher, prawa miejskie uzyskało w 1650 roku. Po 1676 roku przeszło na własność lokalnych rodzin magnackich (przez pewien czas należało także do Sobieskich). W wyniku I rozbioru 1772 przyłączono je do Prus. 1818 zostało miastem powiatowym w rejencji gdańskiej (Prusy Zachodnie). 1870 Wejherowo (które wówczas nazywało się Neustadt) otrzymało połączenie kolejowe z Gdańskiem i Koszalinem. W owym czasie miasto zamieszkane było w większości przez Niemców i Kaszubów. Na przełomie XIX i XX wieku intensywnie rozwijało się gospodarczo.

(5kB)W 1920 roku wróciło do Polski (mimo protestów części lokalnej ludności). Stało się siedzibą powiatu morskiego w województwie pomorskim (który obejmował również Puck i Hel). Wkrótce struktura demograficzna zaczęła się powoli zmieniać na korzyść Polaków. W dwudziestoleciu międzywojennym był tu jeden z głównych ośrodków regionalizmu (postulowano autonomizację regionu Pomorza w ramach państwa polskiego).

We wrześniu 1939 roku Wejherowo zajęte przez Niemców ponownie przemianowano na Neustadt, zaś zasłużony burmistrz Teodor Bolduan został natychmiast aresztowany i rozstrzelany. Krótko po zakończeniu działań wojennych miasto odwiedził gauleiter Pomorza Arthur Greiser, który publicznie pogroził antyniemiecko nastawionym mieszkańcom Wejherowa. W okresie okupacji działała tu konspiracyjna organizacja TOW "Gryf Pomorski". Na przełomie 1939 i 1940 roku Niemcy rozstrzelali w Piaśnicy Wielkiej 10-12 tys. przedstawicieli lokalnej inteligencji (w tym wielu wejherowian).

W marcu 1945 roku do miasta wkroczyły wojska radzieckie. W 1975 roku Wejherowo utraciło status powiatu, by w 1999 roku ponownie go odzyskać (w ramach województwa pomorskiego).

W skrócie: 
* VII-IX w. - osada słowiańska i gród na Górze Zamkowej
* 1576 - w posiadaniu starosty puckiego Ernesta Wejhera
* 1643 - lokacja osady zwanej Wejherowską Wolą na gruntach wsi Śmiechowo
* 1644 - fundacja kościoła św. Trójcy przez Jakuba Wejhera
* 1649 - wydanie pozwolenia na budowę kalwarii przez biskupa włocławsko-pomorskiego Mikołaja Alberta Gniewosza, część kaplic ufundował Jakub Weiher jako wotum wdzięczności za ocalenie w czasie wyprawy na Smoleńsk, resztę wystawili jego krewni i przyjaciele
* 1650 - Wejherowska Wola otrzymała prawa miejskie chełmińskie od króla Jana Kaziemierza
* koniec XVII w. - własność Radziwiłłów, potem Sobieskich
* XVIII w. - własność Przebendowskich
* 1772 - miasto pod zaborem pruskim
* 1796 - miasto kupił hrabia Keyserlink
* 1870 - uzyskanie połączenia kolejowego z Gdańskiem i Koszalinem
* 1920 - Wejherowo w granicach Polski
* 1975 - utracenie statusu miasta powiatowego w wyniku reformy administracyjnej
* 1999 - przywrócenie statusu powiatu w wyniku kolejnej reformy administracyjnej, Wejherowo w województwie pomorskim

Komunikat. Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. [x] ZAMKNIJ